FAQ

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli Wasz problem pozostanie nierozwiązany, napiszcie do nas poprzez formularz kontaktowy.

Wystawianie oferty

Jak dodać ofertę sprzedaży?

Aby dodać ofertę wystarczy kliknąć na przycisk „chcę wystawić ofertę” na ekranie startowym.

Jak dodać ofertę kupna?

Aby wystawić ofertę kupna należy kliknąć na przycisk „Chcę wystawić ofertę” na ekranie startowym. Kiedy to zrobimy, ukaże się nam nowy ekran. Należy wówczas wybrać przycisk „Oferty kupna”, a następnie „Dodaj ofertę kupna” (czerwony przycisk na poniższej grafice).

Kto może dodawać oferty?

Może to zrobić każdy zarejestrowany użytkownik.

Czy można edytować ofertę po dodaniu?

Jest taka możliwość. Wystarczy, że klikniemy w swój login (prawy, górny róg ekranu) a następnie wybierzemy opcję „złożone oferty”. Następnie wybieramy ofertę, którą chcemy zmodyfikować.

Czy trzeba czekać na zatwierdzenie oferty (jeśli tak, to ile)?

Tak, oferta jest zatwierdzana przez administratora w ciągu maksymalnie kilku godzin od wysłania oferty.

Ile ofert mogę wystawić?

Każdy użytkownik może wystawić maksymalnie 10 aktywnych ofert naraz. Nie przeszkadza to natomiast w tworzeniu dodatkowych ofert, które będą oczekiwały w kolejce. Jeśli jedna z aktywnych ofert zostanie zaakceptowana, to kolejna oczekująca w kolejce oferta będzie automatycznie wchodziła na jej miejsce.

Czy jest maksymalna liczba sztabek/monet które mogę wystawić?

Nie ma takiego ograniczenia.

Czy muszę dodawać zdjęcie podczas wystawiania oferty?

Nie, ale zdjęcie znacząco zwiększa szanse na znalezienie kupca.

Jak określić stan monety?

Poniżej krótka klasyfikacja. Prosimy wybierać ten stan, który wydaje się być najbliższy opisowi:
Idealny (menniczy) - moneta bez jakichkolwiek uszkodzeń, rys czy skaz.
Bardzo dobry - moneta w stanie zbliżonym do menniczego, możliwe pojedyncze rysy.
Dobry - moneta z większą ilością skaz czy rys, jednak przynajmniej połowa powierzchni zachowana w pierwotnym stanie.
Dostateczny - duża ilość skaz, rys czy obtarć, jednak możliwa jest identyfikacja rysunku oraz legendy monety.
Niedostateczny - niemożliwa jednoznaczna identyfikacja monety.

Czy muszę posiadać dowód zakupu (np. paragon) aby wystawić ofertę?

Nie ma takiej konieczności. Przedstawienie paragonu sprawia jednak, że oferta jest bardziej atrakcyjna dla kupującego.

Czym jest „cena spot” oraz „automatyzacja cen”?

Cena spot to aktualna cena rynkowa dla danego metalu. Ustalana jest w oparciu o notowania w Nowym Jorku. Cena spot zmienia się każdej minuty. Dlatego też sprzedawcy zazwyczaj nie podają konkretnej ceny za metal, gdyż oferta mogłaby się szybko zdezaktualizować. Zamiast tego określają ją w odniesieniu do spot np. „sprzedam złoto za cenę 4 proc. powyżej spot”.

Jakie to ma znaczenie w przypadku giełdy Independent Metals?

Pokażemy to na przykładzie. Załóżmy, że aktualna cena złota to 7000 zł za uncję. Sprzedający postanawia więc wystawić monetę jednouncjową za 7200 zł. W ciągu następnych 4 dni cena złota spada do 6500 zł za uncję. W takiej sytuacji sprzedający musiałby ręcznie modyfikować ofertę, aby ta znowu była atrakcyjna.

Aby uniknąć takich niedogodności, wprowadziliśmy „automatyzację cen”. Podczas wystawiania oferty sprzedający może sam zdecydować czy cena ma być cały czas taka sama, czy też ma być aktualizowana względem ceny spot.

Przykład automatyzacji ceny:

Aktualna cena złota to 7000 zł za uncję. Sprzedający ustawia cenę na „3 procent powyżej spot”, a zatem w tym momencie cena wynosi 7210 zł. Jeśli cena spot spadnie do 6500 zł, to system automatycznie zmieni cenę naszej monety na 6695 zł (6500 x 1,03).

Co, jeśli chcemy skorzystać z automatyzacji ceny, ale jest pewien poziom poniżej którego nie sprzedamy metalu?

Wówczas podczas wystawiania oferty możemy dodatkowo wpisać „cenę minimalną”. Dzięki temu ustalona przez nas cena nigdy nie spadnie poniżej określonego poziomu.

Jaka jest minimalna wartość oferty?

Wartość oferty musi wynosić minimum 500 złotych.

Co można, a czego nie można wpisywać w polu „Dodatkowe informacje” podczas wystawiania oferty?

Pole „Dodatkowe informacje” daje możliwość przekazania istotnych informacji, które nie zostały zamieszczone we wcześniejszych rubrykach. Można tam np. umieścić informację o możliwej płatności w kryptowalutach, jak również pokazać, że nasza oferta jest w jakiś sposób wyjątkowa. Pamiętajcie jednak, że trzeba zmieścić się w 300 znakach.

Jednocześnie w polu „Dodatkowe informacje” nie można podawać żadnych danych kontaktowych, jak również umieszczać jakichkolwiek reklam czy informacji związanych z innymi portalami. Oczywiście wykluczone są także wszelkie treści niezwiązane z metalami szlachetnymi.

Transakcje

Czy posiadanie konta na giełdzie jest płatne?

Posiadane konta na giełdzie i przeglądanie ofert jest darmowe. Z opłatami wiąże się zakup i sprzedaż metali za pośrednictwem platformy.

W jaki sposób działa system prowizji?

Od 13 marca 2023 roku na Giełdzie Metali Szlachetnych wszedł w życie system prowizji od transakcji. Posiadanie konta i możliwość przeglądania ofert pozostają darmowe. 

Prowizja pobierana jest od transakcji zgodnie z poniższą tabelą.

 

W celu realizacji transakcji użytkownik doładowuje swoje konto punktami transakcyjnymi. Punkty transakcyjne są blokowane w momencie wystawienia oferty. Jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, punkty wracają na konto użytkownika.

Szczegółowe wyjaśnienie działania nowego systemu prowizji znajduje się w wideo instruktażowym pod poniższym linkiem

https://vimeo.com/807671510/ccd2576ac0

 

Jak wygląda system punktów transakcyjnych?

W celu realizacji transakcji Użytkownik doładowuje swoje konto punktami transakcyjnymi, gdzie 1 zł odpowiada 1 punktowi. Punkty transakcyjne są blokowane w momencie wystawienia oferty. Jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, punkty wracają na konto użytkownika. 

Użytkownik może skorzystać z dowolnego pakietu doładowań punktów transakcyjnych. Dla przykładu: jeśli jesteś Użytkownikiem giełdy i zasilisz konto kwotą 10 zł, to otrzymasz 10 pkt. Jeśli jednak zasilisz je kwotą 50 zł, to otrzymasz 55 pkt. Tym samym przy zasileniu konta od 50 zł wzwyż, Użytkownik otrzymuje dodatkowe punkty transakcyjne w bonusie. Im większa kwota zasilenia, tym większy bonus. 

 

Poniżej przedstawiamy tabelę z dostępnymi doładowaniami:

 

Wybrana kwota doładowania będzie aktywna w ciagu 1 dnia roboczego.

 

Czy wystawiacie faktury VAT?

Tak, faktura VAT jest wystawiana za każdy zakup pakietu punktów transakcyjnych po uprzednim zaksięgowaniu wpłaty.

W jaki sposób kupujący i sprzedający mogą nawiązać kontakt?

W momencie kiedy kupujący decyduje się na zakup, a sprzedający potwierdzi dostępność produktu, obie strony otrzymują dane kontaktowe (adres e-mail drugiej osoby). Zalecamy więc aby regularnie sprawdzać skrzynkę pocztową.

Jak w praktyce wygląda rozliczenie transakcji (płatność i odbiór)?

Obie strony transakcji mogą uzgodnić dowolny sposób rozliczenia transakcji (przelew, przesyłka za pobraniem, odbiór osobisty itd).

My wymagamy aby sprzedający jednoznacznie określił jakie opcje przekazania metalu wchodzą w grę (przesyłka, odbiór osobisty czy oba te rozwiązania). Dzięki temu kupujący mogą zdecydować czy dana oferta spełnia ich wymagania.

W ramach dodatkowego ułatwienia, w przypadku odbioru osobistego sprzedający określa w których częściach kraju może spotkać się z kupującym.

Czy Independent Metals odpowiada za uczciwość kupującego / sprzedawcy?

Nie. Firma nie ponosi odpowiedzialności za działania kupującego / sprzedającego. Independent Metals umożliwia jedynie nawiązanie kontaktu między sprzedającym a kupującym. Więcej informacji znajduje się w regulaminie.

Przesyłka

Czy ceny w poszczególnych ofertach zawierają koszt przesyłki?

Należy przyjąć, że cena ofertowa nie zawiera kosztu przesyłki. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sprzedający określi, że cena zawiera przesyłkę (taka informacja może pojawić się w szczegółach oferty).

Jakie są koszty przesyłki?

Koszty przesyłki zależą od wagi produktu, firmy kurierskiej, miejsca do którego ma zostać wysłana paczka, ubezpieczenia, itp. Przykładowe koszty wysyłki możesz zobaczyć tutaj.

Czy przesyłka jest ubezpieczona?

Są to ustalenia pomiędzy sprzedającym a kupującym.

Inne

Czy jeśli zakupię metale poprzez Independent Metals, a za jakiś czas odsprzedam je po wyższej cenie, to muszę zapłacić podatek dochodowy?

Zgodnie z polskim prawem nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego, jeśli od zakupienia przez nas metalu do ponownej odsprzedaży upłynie minimum 6 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że musimy być w stanie to udowodnić (np. przedstawić paragon lub umowę zakupu). Zwolnienie dotyczy zarówno metali szlachetnych, jak i nieszlachetnych (np. Miedziane monety).